Suomi
Kulttuuri ja vapaa-aika
Kulttuuri ja vapaa-aika

Yhdistys- ja järjestöyhteistyö Uki


YHTEISTÄ KUMPPANUUTTA -HANKE

Yhteistä kumppanuutta -hanke on Uudenkaupungin, Laitilan ja Pyhärannan kuntien yhteinen kaksivuotinen kehittämishanke, jonka keskeisenä tavoitteena on kehittää kuntien kesken hyviä yhdistysyhteistyön, kansalaisaktiivisuuden ja osallisuuden parantamisen käytäntöjä. Lisäksi tavoitteena on kuntien yhdistysyhteistyön kehittäminen Vakka-Suomen alueella ja yhteistyön tiivistäminen maakunnan järjestöfoorumin kanssa.

Uudenkaupungin kuntakohtaisena tavoitteena on viedä käytäntöön Meidän kaupunkimme -yhdistysohjelmaa ja luoda yhteistoiminnan rakenne yhdessä yhdistystoimijoiden kanssa ohjelman toimenpide-ehdotusten mukaisesti.

Yhteistä kumppanuutta -hanke on Uudenkaupungin kaupungin, Laitilan kaupungin ja Pyhärannan kunnan yhteishanke, joka on saanut rahoitusta Leader Ravakalta. Hanketta hallinnoi Uudenkaupungin kaupunki.

Hyvää oloa ja osallisuutta – ole mukana #olemukanaUki

 
Leader ravakan logo.
Euroopan maaseudun kehittämisen maatalousrahaston logo.
Leader ravakan logo.
Yhteistä kumppanuutta -hankkeen logo.

Yhdistys – ilmoita yhteystietosi kaupungin verkkosivuille ja tule näkyväksi

Keräämme sivuillemme yhdistysten yhteystietoja, jotta voimme edistää tavoitettavuutta ja tuoda toinen toisiamme lähemmäksi.

Haluathan olla mukana?

Tiedot ilmoitetaan sähköisen lomakkeen kautta. Lomakkeen kautta voi myös päivittää tietoja tai pyytää poistamaan tietoja. Tietonsa ilmoittaneita yhdistyksiä pyydetään itse pitämään huolta siitä, että yhdistyksen tiedot ovat ajan tasalla. Tutustuthan myös tietosuojaselosteeseen.



Lomake tietojen ilmoittamiseen/päivittämiseen.

Yhdistyksiä toimialoittain

Yhteystietoja aletaan lisätä toukokuun 2021 aikana.

Yhdistyksen nimi Toiminnan kuvaus / Sana on vapaa Kotisivut Yhteystiedot
Kulttuurialan yhdistykset
Uudenkaupungin merihistoriallinen yhdistys ry   www.uudenkaupunginmerihistoriallinen.fi Mari Jalava

sihteeri

mari.jalava@uusikaupunki.fi
Uudenkaupungin Pohjola-Norden ry Tervetuloa kaikki Pohjoismaista ja pohoismaalaisuudesta kiinnostuneet. Jaamme stipendejä hyvin ruotsinkielen opiskeluissa menestyneille koululaisille.   Tuula-Riitta Karlin

tuulariitta.karlin@gmail.com

puh.044-0209582
Uudenkaupungin Vanhat Talot ry Yhdistys toimii kaupungin vanhojen talojen asukkaiden ja vapaa-ajan asukkaiden yhdyssiteenä ja viihtyvyyden edistäjänä. Yhdistys järjestää joka toinen vuosi tapahtuman, jossa pääsee vierailemaan kodeissa ja tutustumaan pihoihin ja puutarhoihin. www.uginvanhattalot.fi

info@uginvanhattalot.fi

Taina Nikula

nikulantaina@gmail.com

0404156340

Vakka-Suomen Viro-seura ry     Jaana Vasama

jaana.vasama@tuglas.fi

​puh 050 5606328
Liikunta- ja urheilualan yhdistykset
Kalannin Vankka ry
  www.kalanninvankka.fi

kalannin.vankka@gmail.com

Kati Saarinen

kati.saarinen77@gmail.com

040 7389938

Pyhämaan Pyry ry     Pauli Aaltonen

pauli.i.aaltonen@gmail.com

045-1172343
Uudenkaupungin Kenttäkarhut Tervetuloa harrastamaan yleisurheilua! www.kenttakarhut.fi

ukk.uusikaupunki@gmail.com

Reino Kinnunen

reinokinnunen@gmail.com

0503171321

UU-Korihait ry  
www.korihait.fi
Raimo Rantanen

raimo.rantanen@korihait.fi

040 5464 100
Uudenkaupungin Salibandy ry   www.uudenkaupunginsalibandy.fi anu.laihi@gmail.com

041-4499774
Vakka-Suomen Moottorikerho ry  
www.vsmk.fi

info@vsmk.fi

Petri Elo

petri.elo@iki.fi

0400933397

Vakka-Suomen Selkäyhdistys ry Yhdistyksemme on liikuntapainotteinen selkäongelmista tietoa ja neuvoja jakava ja selän omatoimiseen kunnosta huolehtimiseen opastava. https://vakka-suomen-selkayhdistys.webnode.fi Marjatta Hellsten

puh. 050 3426950

hellsten.marjatta@gmail.com
Waseda-Club ry
Uudenkaupungin judoseura. Judoseura on toiminut kaupungissa vuodesta 1977. Judo on maailman suosituin kamppailulaji.
www.wasedaclub.fi

Marko Hiltunen

marko.hiltunen@wasedaclub.fi

0505434307

Sosiaali- ja terveysalan yhdistykset (tuki-, hoiva-, hoito- ja virkitystoiminta)
MIELI Vakka-Suomen Mielenterveys ry Yhteystyö on voimaa!  

ukimieli@gmail.com

Tanja Salminen

ukimieli@gmail.com

0443636114

MLL Uudenkaupungin paikallisyhdistys ry Avoin kohtaamispaikka

MLL Uudenkaupungin paikallisyhdistys järjestää monenlaista toimintaa paikallisille lapsille, nuorille ja lapsiperheille.
https://uusikaupunki.mll.fi/ mll.uusikaupunki@gmail.com

Ipana-Messi

puh. 044 770 7690

Mia Helén

mia.helen@iki.fi
Laitilan seudun Reuma- ja Tulesyhdistys ry Laitilan seudun Reuma- ja Tulesyhdistys ry on yksi Suomen Reumaliitto ry:n reumayhdistyksestä.  https://laitilanretu.reumaliitto.fi/ Susanna Heinonen

susannaheinonen88@hotmail.com
Sorvakko-Kodin Kannatusyhdistys ry Edullisia vuokra-asuntoja ikäihmisille!   Aaro Kinnala

aaro.kinnala@icloud.com

0400 126 786
Vakka-Suomen Hengitysyhdistys ry Yhdistyksemme toimii Hengitysliiton jäsenenä hengityssairaiden ja heidän läheistensä puolesta edistäen heidän elämänlaatuaan. www.hengitysyhdistys.fi/vakkasuomi/ vakkasuomi@hengitysyhdistys.fi

Kimmo Laasonen

puh. 0400-831543

laasonenkimmo95@gmail.com
Vakka-Suomen Sydänyhdistys ry Toiminnan tavoitteena on edistää terveyttä siten, että sydän-, ja verisuonisairaudet vähenevät, sairastavien hoito- ja kuntoutus paranevat sekä fyysinen, psyykkinen ja sosiaalinen hyvinvointi lisääntyvät. www.sydanliitto.fi/vakka-suomi vakka-suomi@sydan.fi

Eija Maikola

puh. 050 3426908

eija.maikola@gmail.com
Kylä-, kotiseutu- tai asukastoiminta
Hakametsän Asukasyhdistys ry Yhdistys haluaa järjestää Uudenkaupungin asukkaille mukavia ajanviettotapoja, joiden parissa on mukava viettää aikaa hyvässä porukassa. https://www.facebook.com

hakametsan.asukasyhdistys

hakametsan.asukasyhdistys@gmail.com

Jani Virtanen

0456392951

Pyhämaan Matkailuyhdistys ry  
www.pyhamaa.fi
Kari Aalto

kari.aalto@saaristonit.fi

0456519941
Vapaa-aikaa ja harrastustoiminta
Lokalahden Martat ry Martat on yhteisö, jossa tehdään ja opitaan iloisesti yhdessä. Tervetuloa tutustumaan toimintaamme!
https://www.facebook.com/lokalahdenmartat

lokalahden.martat@gmail.com

Tuulia Enbom

lokalahden.martat@gmail.com

040 5953 992

Uudenkaupungin kansalliset seniorit ry Meillä on monipuolista kerhotoimintaa, mielenkiintoisia kulttuuritapahtumia, retkiä ja matkoja.  http://uusikaupunki.senioriyhdistys.fi

ugin.kansalliset.seniorit@gmail.com

Aila Virolainen

aila.virolainen@hotmail.com

050 3308713

Vakka-Suomen Hippos ry Yhdistyksen tarkoituksena on edistää raviurheilua alueella ja ylläpitää Uudenkaupungin ravirataa.  

Kristiina Sura

kristiina.sura@netti.fi

041 543 7664

Vakka-Suomen Keräilijät ry Yhdistyksen tarkoituksena on edistää ja vaalia keräilyharrastus jäsentensä keskuudessa ja toiminta-alueella.    Puheenjohtaja Pekka Suominen

pekka.e.suominen@gmail.com

puh. 040 0526509
Vakka-Suomen Latu ry Ulkoile, Osallistu, Vaikuta! https://vakkasuomenlatu.suomenlatu.org Juhani Viholainen viholainenjuhani@gmail.com 0414625677
Vakka-Suomen Noutajat ry Yhdistys on noutajakoirayhdistys, ​ jonka tarkoitus on koota alueen noutajaharrastajat yhteen. Järjestämme viikottain noutotreenejä, lisäksi nou/nome-kursseja ja kokeita. http://vakka-suomennoutajat.net

vsnoutajat@outlook.com

Markku Kastepohja

puheenjohtaja@vakka-suomennoutajat.net

040 66 505 66

Uudenkaupungin Merihait ry Tervetuloa mukaan meripartiolippukuntaan! Toimintaan ovat tervetulleita kaikki kouluikäisistä alkaen. https://sites.google.com/site/merihait/

umh-hallitus@kuksa.partio.fi

Jasmiina Hallamaa

jasmiina.hallamaa@gmail.com

0400411345

Uudenkaupungin Purjehdusseura ry Tervetuloa mukaan toimintaan. Toimintaa tehdään aina jäsenten ehdoilla. Järjestämme tapahtumia, toimimme aktiivisesti politiikassa ja järjestämme koulutuksia jäsenillemme. www.uudenkaupunginpurjehdusseura.fi ups@uudenkaupunginpurjehdusseura.fi

Seppo Ylä-Himanka

seppo.yla.himanka@gmail.com

puh. 0400 790432
Valistus, neuvonta, edunvalvonta, ohjaustyö ja hyväntekeväisyys
Eläkeliiton Kalannin yhdistys Ry Edistämme ikäihmisten hyvinvointia järjestämällä heille monenlaista toimintaa. Teemme myös vapaaehtoistoimintaa ikäihmisille. Verkkosivuiltamme löytyvät kerhot ja tapahtumat https://www.elakeliitto.fi/yhdistykset/kalanti

elky-matkat@outlook.com

elakeliitto.kalanti@gmail.com

Mauri Viinikkala

mauri.viinikkala@gmail.com

p. 050 0121724

Fingerroosin säätiö Teemme ohjaus- ja neuvontatyön lisäksi sosiaali- ja terveystyötä mm Pilketoiminta. www.fingerroos.net Päivi Maisila paivi.maisila@fingerroos.net

p. 044 7374 271
MirriRescue ry

Eläinsuojelu.

Toimintaa kissojen hyväksi. Usko siihen, että jokainen pystyy muuttamaan kissojen maailmaa. Into tarttua toimeen ja yhdessä tekemisen ilo. Jokaisen panos on tärkeä ja askel kohti parempaa maailmaa kissoille.

www.mirrirescue.fi

info@mirrirescue.fi

Tiina Pirppu pj@mirrirescue.fi

045 1710 348

MTK-Lokalahti ry MTK-Lokalahti on maanviljelijöiden, metsänomistajien ja maaseutuyrittäjien paikallinen etujärjestö ja vaikuttaja Uudessakaupungissa.  www.mtk.fi/lokalahti Tiina Ketola

tiinahketola@gmail.com

041 4662493
PAM Vakka-Suomen osasto ry 740 Olemme pieni ammattiosasto ja jäsenemme saavat mukavia alennuksia esim. teatterista ja elokuvista. Järjestämme myös tapahtumia ja koulutusta jäsenillemme. www.pam.fi pam.vakkasuomi740@gmail.com

Janica Rantasalo

janica.rantasalo@gmail.com

puh. 040 651 4766
Pikku Puu ry  
Meidät löytää facebookista.

Jaana Vasama

jvasama2@gmail.com

puh. 050 560 6328

Salmijärven suojeluyhdistys ry. Järjestämme Salmijärven kunnossa pidoon liittyviä mahdollisia omia talkoita.Me emme järjestä tilaisuuksia muille henkilöille. Toki voimme osallistua muiden järjestämiin tilaisuuksiin mahdollisuuksien mukaan.   Kari Kesäläinen

kari.kesalainen@lailanet.fi

puh. 041-4421851
SI Uusikaupunki ry, Uudenkaupungin Soroptimistiklubi     Paula Vainio

paula.vainio@segertech.com

puh. 040 5797
Vasemmistoliiton Uudenkaupungin yhdistys ry   https://www.facebook.com/vasenuki/ vas.uki@outlook.com

Lauri Aronen

puh. 050 492 2386

lauri.aronen@outlook.com
Uudenkaupungin eläkeläiset ry Yhdistys järjestää monipuolista toimintaa mm. käsityökerho, lauluryhmä, liikuntaa ja pelataan pelejä, teatteri- ja konserttimatkoja, vapaaehtoistoimintaa vanhusten ja lasten kanssa.   Raija Alanko

raijap.alanko@gmail.com

050 407 8881
Uudenkaupungin Rouvasväenyhdistys ry     Merikki Jäntti

puh. 040 749 6789

merikki.jantti@gmail.com
Uudenkaupungin Vapaaehtoinen Palokunta ry pelastustoimi   Juhani Kluuskeri

kluuskeri.juhani@outlook.com

0500-538550
Uudenkaupungin ympäristöyhdistys ry   www.facebook.com/

uudenkaupunginymparistoyhdistys/
karlin.antti@gmail.com

Kevään 2020 poikkeusolokyselyn tulokset




Tiedoksi:

SPR Varsinais-Suomen piirin kysely järjestöjen tilasta

Liitteenä kooste Suomen Punaisen Ristin Varsinais-Suomen piirin kyselystä järjestöjen tilasta korona-aikana     varsinaissuomalaisille järjestöille.


Järjestökoordinaattori
Teija Pajula
040 149 5450
teija.pajula@uusikaupunki.fi

Järjestökoordinaattori toimii yhdistysten ja kuntien välisenä yhteyshenkilönä. Koordinaattori suunnittelee hankkeen toteutuksen yhteistyössä kuntien kanssa sekä organisoi ja toteuttaa suunnitelmat ja toimenpiteet.
 
Teija Pajula.